Dodano 07.02.2021
Zmienność panujących warunków i śnieg na drodze to nie jedyne utrudnienie dla kierowców zimą. Potencjalne zagrożenie stanową także marznące opady deszczu, błoto pośniegowe, czy roztopy, które odsłaniają ubytki w nawierzchni.
Ty też, jak wielu innych kierowców obawiasz się jazdy zimą? U większości kierowców niepokój bydzą opady śniegu oraz oblodzona nawierzchnia, ale ostrożność musisz zachować także wtedy, gdy śnieg już się rozpuści, a temperatura waha się w okolicach zera.
Błoto pośniegowe
Powstające na drodze w wyniku topnienia śniegu błoto w znaczącym stopniu zwiększa ryzyko poślizgu. Nie można go lekceważyć - to zjawisko ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, dlatego koniecznie musisz dostosować prędkość do panujących warunków.
Błoto pośniegowe ma też negatywny wpływ na widoczność, gdyż wyjątkowo szybko brudzą się od niego szyby i reflektory pojazdów. Kluczowym w tych warunkach jest zatem regularne kontrolowanie poziomu płynu do spryskiwaczy i sprawności wycieraczek, a także bieżące czyszczenie reflektorów.
Czarny lód
Praktycznie niewidoczna, cienka warstwa zamarzniętej wody, która pokrywa nawierzchnię drogi to tzw. czarny lód. Powstaje przy temperaturach w okolicy zera z opadów deszczu lub deszczu ze śniegiem, a jezdnia nim pokryta sprawia wrażenie mokrej i lekko się świeci. Zachowaj ostrożność również wtedy, kiedy dostrzeżesz lód na poboczu jezdli lub ogrodzeniach wzdłuż niej.
- Pamiętajmy, że nawet kiedy temperatura na słońcu jest wyższa od zera, lód może wciąż znajdować się na zacienionych fragmentach drogi. Wyjście z poślizgu to wyzwanie nawet dla doświadczonego kierowcy, dlatego lepiej unikać tego niebezpieczeństwa i zawczasu zredukować prędkość – mówi Adam Bernard, dyrektor ds. szkoleń Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Uważaj na dziury w jezdni!
Kiedy po okresie niskich temperatur następuje odwilż i śnieg topnieje w nawierzchni ukazują się ubytki. W tym czasie pojawia się bardzo dużo zgłoszeń o uszkodzeniu kół, zawieszenia czy układu kierowniczego. Niezbędne Ci będzie skupienie się także na nawierzchni, aby odpowiednio wcześnie zauważyć przeszkodę i móc ją ominąć – oczywiście o ile nie wymaga to wykonania gwałtownego manewru. Jeśli nie widzisz możliwości na ominięcie dziury, powinieneś/powinnaś maksymalnie zwolnić, a tuż przed wjechaniem w dziurę zdjąć nogę z hamulca dla optymalnej pracy amortyzatorów.
Jak widać nie tylko lód i śnieg na drodze to duże zagrożenie w zimie. Dlatego także przy wyższych temperaturach koniecznie zachowaj szczególną uwagę na drodze.
Pamiętaj, że w razie problemów zawsze możesz liczyć na naszą pomoc. Pozostajemy do Twojej dyspozycji.