Ukryj komunikat X TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności
Strona główna Aktualności i promocje Kierowca dobrze ubrany

Kierowca dobrze ubrany

To wcale nie żart - strój, który mamy na sobie kierując pojazdem ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Nieodpowiednie obuwie, zsuwająca się na oczy czapka, kurtka krępująca ruchy - to wszystko może nam utrudniać prowadzenie pojazdu.

Nieodpowiedni strój może ograniczać nam widoczność, utrudniać sterowanie pojazdem, albo po prostu rozpraszać kierowcę. Zwłaszcza zimą,  kiedy nosimy więcej warstw odzieży, często ciężkiej i ograniczającej nam ruchy. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault podpowiadają, jakie ubranie sprawdzi się za kierownicą, a czego lepiej unikać.


Dobierz właściwe obuwie

Jednym z najczęściej spotykanych zimą błędów kierowców jest prowadzenie samochodu w ciężkim obuwiu z grubą podeszwą. Praktycznie uniemożliwia ono dobranie odpowiedniej siły, z jaką naciskamy pedały. Również wysokie, wąskie botki czy kozaki, usztywniające kostkę, a także buty na wysokich obcasach, które utrudniają naciskanie pedałów i mogą zaczepić się o dywanik samochodowy nie będą dobrym wyborem dla kierowcy.

Podczas prowadzenia samochodu najlepiej sprawdzą się niekrępujące kostek buty sportowe na równej, płaskiej i nieśliskiej podeszwie. Warto wozić ze sobą taką wygodną parę butów, którą możemy założyć, gdy wsiądziemy do auta – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.


Nie ograniczaj sobie widoczności

Na zewnątrz noszenie czapki w chłodne dni jest jak najbardziej wskazane, ale lepiej zdjąć ją, kiedy wsiądziemy za kierownicę. Może ona bowiem osunąć się na oczy i utrudniać kierowcy obserwowanie drogi.

Jeżeli tylko mamy taką możliwość, w samochodzie lepiej zdjąć także maseczkę ochronną. Może ona ograniczać widoczność, zwłaszcza przy źle dobranym rozmiarze. Jest również dodatkowym utrudnieniem dla kierowców, którzy noszą okulary, ponieważ może przyczyniać się do zaparowania szkieł.


Czy musisz ściągać rękawiczki?

Bywa tak, że prowadzenie samochodu w rękawiczkach jest konieczne np. po całonocnym postoju samochodu na zewnętrznym parkingu lub w nieogrzewanym garażu. Najlepiej wówczas zdecydować się na rękawiczki ze skóry lub skóry ekologicznej. a zrezygnować z tych wykonanych z wełny czy śliskich tworzyw sztucznych, ponieważ utrudniają one pewne trzymanie kierownicy w dłoniach.


Nawet kurtka może być niebezpieczna

W zimie kierowca pownien zrezygnować z grubego, krępującego mu ruchy ubrania, które mogłoby mu przeszkadzać w prowadzeniu samochodu. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na kurtki puchowe, które właściwie uniemożliwiają poprawne zapięcie pasów bezpieczeństwa. Ma to znaczenie zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażera samochodu.

Gdy mamy na sobie kurtkę puchową, pasy nie przylegają blisko ciała i w razie kolizji mogą nie być wystarczająco skuteczne w utrzymaniu nas na miejscu. Może wystąpić także zjawisko nurkowania polegające na wyślizgnięciu się pasażera z pasów bezpieczeństwa. Pas biodrowy podjeżdża wtedy na brzuch, co w niektórych przypadkach prowadzi nawet do uszkodzenia organów wewnętrznych – mówi Adam Bernard, dyrektor ds. szkoleń Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Okrycie wierzchnie najlepiej zatem zdjąć przed podróżą lub zatrzymać się w tym celu po kilku minutach jazdy, gdy już wnętrze samochodu się ogrzeje.

 

Szykując się do drogi pamiętaj o powyższych radach i... jedź bezpiecznie!

 

Grupa Auto Spektrum - Twój dealer i serwis Renault, Dacia, Alfa Romeo, Fiat i Jeep w Małopolsce, na Podkarpaciu i na Podbeskidziu

Renault i Dacia Kraków

al. Powstańców Śląskich 24, 30-570 Kraków 12 423 51 00 Kontakt Jak dojechać

Renault i Dacia Kraków Bielany

ul. Buki 7, 32-060 Kryspinów 12 210 09 40 Kontakt Jak dojechać

Renault i Dacia Rzeszów

Al. Armii Krajowej 82, 35-307 Rzeszów 17 859 15 00 Kontakt Jak dojechać

Renault i Dacia Wieliczka

ul. Niepołomska 26d, 32-020 Wieliczka 12 288 30 00 Kontakt Jak dojechać

Renault i Dacia Tarnów

ul. Ładna 82b, 33-156 Skrzyszów 14 628 45 45 Kontakt Jak dojechać

Alfa Romeo Tarnów

ul. Krakowska 197, 33-100 Tarnów 14 627 23 23 Kontakt Jak dojechać

Fiat Tarnów

ul. Krakowska 197, 33-100 Tarnów 14 627 23 23 Kontakt Jak dojechać

Jeep Tarnów

ul. Krakowska 197, 33-100 Tarnów 14 627 23 23 Kontakt Jak dojechać

Renault i Dacia Nowy Sącz

ul. I Brygady 2, 33-300 Nowy Sącz 18 447 70 00 Kontakt Jak dojechać

Serwis Renault i Dacia Jaworze

ul. Bielska 551, 43-384 Jaworze k/Bielska-Białej 33 817 33 30 Kontakt Jak dojechać

Fiat Jaworze

ul. Bielska 551, 43-384 Jaworze k/Bielska-Białej 33 445 42 78 Kontakt Jak dojechać

Dziękujemy za wysłanie formularza